Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak wygląda domowa wizyta lekarska?

25 kwietnia 2022


Jeśli ktoś się źle czuje, to najczęściej zapisuje się na wizytę u lekarza i udaje się do przychodni we wskazanym terminie. Czasem jest to jednak mocno utrudnione z różnych powodów, dlatego warto pomyśleć o prywatnej wizycie domowej. Wiąże się to z wieloma korzyściami, szczególnie w przypadku dzieci, osób zapracowanych, seniorów. Nie zawsze możliwe jest dotarcie do przychodni, szczególnie jeśli dokuczliwe symptomy chorobowe pojawią się w nocy, weekend, dzień świąteczny lub poza godzinami pracy placówki medycznej.

Kiedy warto skorzystać z prywatnych wizyt domowych?

Prywatne wizyty domowe to niezwykle wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu przypadkach, szczególnie nagłych. Jeśli ktoś nie ma możliwości dotarcia do przychodni ze względu na kiepski stan zdrowia, to warto wezwać internistę do domu. Wskazaniami są wysoka temperatura, osłabienie organizmu, uporczywy kaszel. Oczywiście jeśli pojawiają się objawy w postaci omdlenia, trudności z oddychaniem czy ataku duszności, to konieczne jest niezwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego. Wizyta domowa będzie wskazana, gdy nic nie zagraża życiu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że chory nie musi podejmować dodatkowego wysiłku i narażać się na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wizyta domowa wspaniale sprawdza się w przypadku dzieci, bo wiąże się to dla nich z mniejszym stresem. Dziecko czuje się bezpieczniejsze. Jeśli wystąpi u niego ból gardła, wysypka, nudności, gorączka, to warto wezwać lekarza.

Wizyta domowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych, szczególnie jeśli mają problemy z poruszaniem się i potrzebują dostępu do opieki medycznej. Osłabienie chorobą to kolejne wskazanie do wysłania internisty. Z prywatnych wizyt domowych korzystają również osoby zapracowane, które nie mają czasu lub możliwości odwiedzenia lekarza. Jest to świetna opcja w przypadku odległych terminów i nagłego pogorszenia się zdrowia. Opieka nad dziećmi, osobami starszymi lub długie godziny pracy bardzo utrudniają wybranie się do przychodni. Prywatne wizyty domowe to spora oszczędność czasu i często też pieniędzy. Lekarz może poświęcić pacjentowi więcej uwagi, na spokojnie z nim o wszystkim porozmawiać i zobaczyć, w jakich żyje warunkach.

Na czym polega wizyta domowa?

Wizyta domowa niezbyt różni się od tradycyjnej konsultacji w przychodni. Należy umówić się ze specjalistą na konkretny termin. Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, co ma na celu ułatwienie znalezienia źródła problemu i postawienie prawidłowej diagnozy. Lekarz zadaje standardowe pytania dotyczące objawów, przyjmowanych leków itd. Kolejnym etapem jest wykonanie różnych badań, na koniec wypisuje receptę i ewentualnie wystawia skierowanie na bardziej szczegółowe badania. Lekarz może również wypisać zwolnienie chorobowe, gdy wystąpi taka potrzeba. Wizyty lekarskie w domu są dostępne przez 24 godziny na dobę. Można liczyć na udzielenie doraźnej pomocy i zapewnienie transportu medycznego.

Lekarze dyżurujący są najczęściej wysyłani przy różnych infekcjach, wysokiej gorączce, bólu brzucha, dolegliwościach o charakterze przewlekłym z wyraźnym nasileniem. Podczas domowej wizyty lekarskiej internista wykonuje badania fizykalne, czyli ogląda pacjenta, osłuchuje go. Badanie dotykowe może zostać uzupełnione także badaniem ciśnienia krwi, badanie EKG. Lekarz ma również możliwość wykonania badania USG za pomocą przenośnego urządzenia. Badanie palpacyjne pozwala wykryć różne nieprawidłowości. W zależności od pacjenta może być konieczna wizyta u specjalisty, skierowanie do szpitala. Otrzyma on zalecenia dotyczące dalszego postępowania i przyjmowania leków.

O czym należy pamiętać przed wizytą domową?

Do wizyty domowej należy się odpowiednio przygotować. Dotyczy to zarówno samego pacjenta, jak i odpowiedniej dokumentacji. Jeśli pacjent jest osłabiony, wymaga opieki medycznej, znajduje się w pozycji leżącej, to najlepszym miejscem na przyjęcie internisty będzie sypialnia. Kolejną kwestią jest założenie luźnych ubrań, które nie krępują w żaden sposób ruchów. Lekarz powinien mieć łatwy dostęp do pacjenta w celu zbadania go. Jeśli ma zostać wykonane badanie krwi, to zaleca się założenie bluzki z krótkim rękawem. Przed przyjazdem lekarza powinno się skompletować całą dokumentację medyczną, wyniki ostatnio przeprowadzonych badań. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta, to należy zamknąć je w osobnym pomieszczeniu, aby nie przeszkadzały podczas wizyty lekarskiej. Istotne jest również przygotowania listy stosowanych leków. Niezbędny będzie również dowód osobisty. W przypadku wystawiania zwolnienia chorobowego lekarz będzie potrzebował również numeru NIP pracodawcy.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Odkryj krem CC i zdobądź nieskazitelną cerę bez zaczerwienień
ombre na paznokciach
sposoby na ujędrnienie skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

sposoby na ujędrnienie skóry