Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Olej roślinny

11 października 2019

Dobre oleje są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do przygotowywania potraw warto wybierać oleje wysokiej jakości, pochodzące od znanych i renomowanych producentów.

Jaki olej kupić?

Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić skład wybranego produktu i upewnić się, że nie zawiera on dodatkowych substancji i polepszaczy smaku.
Nie należy spożywać również przypalonego oleju, gdyż może mieć on szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto pamiętać, aby zawsze przygotowywać potrawy na świeżym oleju.
Spożycie starego oleju może skutkować nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego.
Olej roślinny pozyskiwany jest z różnego rodzaju roślin. W gastronomii najczęściej spotkać można olej słonecznikowy, rzepakowy, oraz kokosowy bądź lniany. Olej lniany wykazuje bardzo dobroczynny wpływ na zdrowie, jest zalecany w chorobach gardła i w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Olej lniany pozytywnie wpływa również na układ trawienia. Wpicie liku łyżek oleju doskonale reguluje proces trawienia i wspomaga proces przemiany materii.

Olej kokosowy

Z kolei olej kokosowy często jest bazą do wielu kosmetyków. Doskonale nawilża włosy, skórę i paznokcie. Wiele trenerów personalnych zaleca dodawanie oleju koksowego do kawy, soków, kolorowych koktajli oraz posiłków. Często spotkać można się z opinią, iż olej kokosowy w wysokiej temperaturze traci swoje dobroczynne właściwości, dlatego dobrze jest dodawać go do potraw na zimno.

Olej roślinny – co poza nim?


Alternatywą dla oleju roślinnego jest oliwa z oliwek. Często jest ona dodawana do sałatek i dań na zimno. Zawartość oliwy zwiększa przyswajanie ważnych witamin i substancji odżywczych.
Na bazie oliwy z oliwek można przygotowywać również dania mięsne, na przykład pieczenie. W swojej kuchni warto mieć różnorodne oleje, gdyż różnią się one nie tylko smakiem, ale też właściwościami. Wiele informacji na temat różnorodnych olejów roślinnych znaleźć można na portalach i forach internetowych. Dobrze jest sugerować się także zaleceniami dietetyków i trenerów personalnych przy wyborze odpowiedniego oleju.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Olej roślinny

11 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?