Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Na czym polega badanie holterem w diagnostyce chorób serca i kiedy się je przeprowadza?

8 października 2019

Choroby układu sercowo-naczyniowego są bardzo powszechne i rozwinięte nie tylko w naszym kraju, ale i w ogóle, na świecie. Większość badań mówi, że są one główną przyczyną zgonów i to nie tylko wśród starszych ludzi. Dlatego też jest to działka, w której profilaktyka i badania są tak ważne. Monitorowanie stanu i pracy serca u lekarza kardiologa powinno być prowadzone u każdej osoby, która nie tylko odczuwa objawy z strony układu sercowo-naczyniowego, ale i znajduje się w jednej z grup ryzyka.

Wiadomo wszem i wobec, że podstawowym badaniem, jeżeli chodzi o jakość pracy serca jest tak zwane EKG. Każdy miał je robione chociaż raz w życiu i doskonale wie, na czym ono polega. Problemem przy tego typu badaniu jest jednak to, że monitoruje ono pracę serca jedynie przez krótki moment, gdy pacjent leży przyłączony do aparatury w pokoju zabiegowym. O wiele lepszym badaniem jest założenie pacjentowi tak zwanego holtera, który to zakłada się na całą dobę i wysyła pacjenta do domu.

Holter w diagnostyce kardiologicznej

Holter w diagnostyce kardiologicznej pozwala właśnie zobrazować wszelkie te objawy i nieprawidłowości, które mogą wystąpić przez całą dobę, na długo po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Badanie holterem powinni przejść wszyscy ci, którzy doświadczają nieprzyjemnych objawów jak na przykład zaburzenia rytmu serca, omdlenia i utraty przytomności, nadciśnienie tętnicze albo przebyte zawały.

Jak wygląda badanie holterem?

Badanie holterem jest bardzo proste i nie wymaga specjalnego przygotowania poza umyciem całego ciała, nie używaniem żadnych balsamów nawilżających i ogoleniem klatki piersiowej (u mężczyzn). Na klatkę piersiową pacjenta przyklejane jest kilka elektrod, które za pomocą przewodów połączone są z małym pudełeczkiem. To pudełeczko najczęściej nosi się przy pasie. Oczywiście, holter zostawia się na noc i nie wolno się z nim kąpać. Tego dnia prowadzi się normalne życie i podejmuje normalne aktywności, dodatkowo prowadząc notatki, jak się czujemy o jakiej godzinie.

Na następny dzień zgłasza się z powrotem do lekarza, który odłącza elektrody, ściąga holter i odczytuje na wykresach, jak przebiegała praca serca przez całe 24 godziny, w tym zarówno praca serca w nocy, podczas wysiłku, podczas spoczynku, w ewentualnych sytuacjach stresowych i złego samopoczucia. Jest to bardzo przydatne i często zalecane badanie przez lekarzy kardiologów, którego nie należy się bać. Ma ono natomiast ogromne znaczenie diagnostyczne i pozwala wykryć nieprawidłowości często pomijane przy nawet regularnie powtarzanych zwykłych badaniach typu EKG.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Olej roślinny

11 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?