Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

26 maja 2022


Alkohol uzależnia psychicznie i fizycznie. Picie alkoholu przez dłuższy czas rujnuje nie tylko organizm, ale także życie rodzinne oraz kontakty społeczne. Choroba alkoholowa jest nieuleczalna i nie wynaleziono na nią żadnego lekarstwa. Jedynym skutecznym sposobem na zerwanie z nałogiem jest terapia alkoholowa, która pozwala na życie w trzeźwości i na powrót do normalnego funkcjonowania.

Jak wyjść z nałogu?

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest dobrowolne. Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd może nakazać przymusowy pobyt w ośrodku leczenia uzależnień. Zasada dobrowolności jest słusznym rozwiązaniem, ponieważ tylko świadoma decyzja alkoholika o chęci zerwania z nałogiem daje szanse na trwałe zwycięstwo. Przyznanie się do alkoholizmu jest bardzo trudne.

Osoby uzależnione najczęściej wypierają problem ze swojej świadomości. Udają przed sobą i najbliższym otoczeniem, że nie mają problemu i wszystko jest pod kontrolą. Aby to udowodnić, okresowo zmniejszają ilość wypijanego alkoholu lub wprowadzają krótkie okresy abstynencji, niestety potem wszystko wraca do stanu poprzedniego.

Dopiero świadomość, że bez alkoholu nie potrafi funkcjonować, skłania alkoholika do podjęcia terapii. To pierwszy i najważniejszy krok do życia w trzeźwości, takich kroków będzie musiał wykonać ogromną ilość, dlatego w tym czasie potrzebuje silnego wsparcia osób najbliższych.

Na czym polega terapia alkoholowa Kraków?

Uzależnienie od alkoholu postępuje powoli i może trwać latami, organizm uzależnia się od niego psychicznie i fizycznie. Alkoholik najpierw pije z okazji, potem bez okazji, a na końcu dlatego, że musi. Mniejsze znaczenie ma ilość wypijanego alkoholu.

Droga do życia w trzeźwości jest skomplikowana i długotrwała. Uzależniony w tym czasie musi na nowo zbudować własny system wartości, ustalić priorytety i odbudować zniszczone relacje rodzinne i społeczne. Nie jest to łatwe i zwłaszcza na pierwszym etapie potrzebna jest pomoc profesjonalnych terapeutów oraz wsparcie rodziny.

Terapia alkoholowa w Krakowie prowadzona jest według najnowszych standardów i sprawdzonymi metodami. Przede wszystkim pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę i zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc terapeutów, to bardzo ważne w pierwszym okresie leczenia.

Terapia alkoholowa składa się z trzech etapów:

  • detoksykacji,
  • terapii podstawowej,
  • terapii pogłębionej.

Dwa pierwsze przebiegają na terenie ośrodka, ostatni natomiast polega na uczestniczeniu w zajęciach grup wsparcia.

Detoksykacja to najbardziej nieprzyjemny etap terapii, który trwa ok. tygodnia. Celem jest odtrucie organizmu z toksyn, które się w nim nagromadziły w wyniku picia alkoholu. W tym czasie wykonywane są odpowiednie badania, uzupełniane elektrolity i minerały. Podawane są także leki, które zmniejszą nieprzyjemne dolegliwości, np. nudności, wymioty, bóle głowy, omamy alkoholowe, padaczkę alkoholową.

Terapia podstawowa opracowywana jest indywidualnie dla każdego kuracjusza, są to zajęcia indywidualne z psychologiem oraz zajęcia grupowe pod kierunkiem doświadczonych psychoterapeutów. W trakcie terapii podstawowej uzależniony poznaje mechanizmy, które spowodowały nadużywanie alkoholu, uczy się poznawać emocje, które doprowadzały do picia. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie sobie z nimi radził.

W trakcie terapii grupowej pacjent ma możliwość poznania problemów innych alkoholików, może wymienić z nimi swoje doświadczenia oraz poznać trudności, z którymi będzie musiał się zmierzyć. To bardzo pomaga w późniejszym trwaniu w trzeźwości. Zajęcia grupowe to także nauka zagospodarowywania wolnego czasu. Terapia poprzez sport, muzykę czy bezpośredni kontakt z przyrodą przynosi bardzo dobre efekty. To właśnie z tego względu zamknięte ośrodki leczenia uzależnień położone są z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu pięknych ogrodów lub w pobliżu lasów. W ośrodku znajduje się sala gimnastyczna, świetlica oraz biblioteka. Terapia alkoholowa prowadzona w zamkniętym ośrodku przynosi znacznie lepsze efekty niż terapia prowadzona w ośrodkach dziennych.

Po ok. miesięcznej terapii podstawowej prowadzona jest terapia pogłębiona, która przebiega już poza ośrodkiem. Jej celem jest udzielanie wsparcia w różnych trudnych sytuacjach. Największy problem sprawia głód alkoholowy oraz umiejętność odmawiania alkoholu. Zwalczanie głodu często wspomagane jest środkami farmakologicznymi. Dla trzeźwego alkoholika największym niebezpieczeństwem jest ponowne sięgnięcie nawet po jeden kieliszek, to może przekreślić cały trud terapii alkoholowej.

Terapia alkoholowa nie jest łatwa, ale pomaga wrócić do życia w trzeźwości, cieszyć się rodziną, sukcesami dzieci. Alkoholik pozostanie alkoholikiem do końca życia, ale może być trzeźwy.

Artykuł sponsorowany

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?