Zaburzenia hemoroidalne to bardzo dyskomfortowa i uciążliwa dolegliwość. Powstanie tego rodzaju schorzeń często powiązane jest z odczuwanie bólu, swędzenia i pieczenia. Czym są hemoroidy? Jakie rodzaje hemoroidów można wyróżnić? Jakie są objawy powstania tego schorzenia? Jak im zapobiegać?
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy to pewnego rodzaju guzki krwawnicze, które powstają na ciele człowieka. Są to naturalne struktury odbytu, które z czasem mogą wejść w stan chorobowy. Te ukrwione „poduszeczki” umiejscowione przy ujściu odbytu wraz z innymi mięśniami zwieracza, kontrolują wypróżnianie. Hemoroidy dzielą się na guzki wewnętrzne i zewnętrzne.
Czym są hemoroidy wewnętrzne?
Guzki wewnętrzne to naturalne elementy odbytu wywodzące się z górnego splotu żył odbytniczych. Twory te nie są widoczne w pierwszej fazie choroby, jednak mogą dawać odczuwalne dolegliwości. Przeciwieństwem są hemoroidy zewnętrzne, które widoczne są na „pierwszy rzut oka”.
Objawy choroby hemoroidowej.
Początki choroby mogą być mało odczuwalne i ciężkie do określenia. Nie należy jednak lekceważyć pierwszych symptomów, a po zdiagnozowaniu ich udać się do lekarza specjalisty.
Do najczęściej występujących objawów schorzenia można zaliczyć:
- dokuczliwe swędzenie odbytu,
- podrażnienie śluzówki,
- sącząca się wydzielina,
- śladowe ilości krwi na papierze toaletowym.
- wypadanie guzka – staje się wyczuwalny przy dotyku,
- itp.
Powstawaniu stanu chorobowego hemoroidów towarzyszy wiele czynników. Najczęstszymi przyczynami schorzenia są: siedzący i mało aktywny tryb życia, zła dieta, zaawansowana ciąża, poród, zwolniona lub zaburzona perystaltyka jelit i wiele innych.
Przyczyn choroby jest wiele, a ona sama może ujawnić się w każdym wieku. Istnieje wiele sposobów na profilaktyczne zapobieganie powstawania zaburzeń. Działania te dotyczą: aktywności sportowej, zdrowego odzywania się, odpowiedniej diety, nawodnienia organizmu, unikania częstych zaparć, odpowiedniej higieny intymnej, unikania długotrwałego napinania mięśni odbytu, itp.