bello.com.pl

Moda , Uroda, Zdrowie i Lifestyle na wyciągnięcie ręki

sok z buraka właściwości
Lifestyle

Korzystne właściwości soku z buraków

Z całą pewnością można stwierdzić, że picie soku z buraków ma szereg zalet dla zdrowia. Warto się z nimi zapoznać oraz dowiedzieć nieco więcej na temat pozytywnego wpływu soku z buraków na organizm człowieka.

Wsparcie wątroby

Wśród głównych zalet regularnego picia soku z buraków można wymienić wspieranie funkcjonowania takiego narządu jak wątroba. W składzie buraków można znaleźć betainę, która jest substancją zapobiegającą powstawaniu złogów w wątrobie oraz zmniejszającą te złogi, które już są obecne. Betaina może również wspomagać ochronę wątroby przed różnego rodzaju toksynami, które są zawarte na przykład w alkoholu.

Wspomaganie wytrzymałości

Kolejną pozytywną właściwością soku z buraków z całą pewnością jest wspomaganie wytrzymałości organizmu człowieka. Oprócz tego sok w pozytywny sposób wpływa na wsparcie wydolności fizycznej organizmu. Jest to możliwe między innymi dzięki zwiększaniu poziomu azotanów w osoczu krwi. Osoby, które piją na co dzień sok z buraków, osiągają lepsze wyniki w sportach oraz są bardziej wydajne.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Picie soku z buraków może również w pozytywny sposób wpływać na utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Sok z buraków bez żadnych dodatków ma dość niską kaloryczność, ponieważ nie znajdują się w nim żadne tłuszcze. Dzięki temu można go bez przeszkód spożywać na co dzień, a także komponować z nim różne potrawy. Sok z buraków może być pity w formie przekąski, ale także można tworzyć na jego bazie różne koktajle na śniadania lub kolacje. Mała szklanka soku z buraków ma w swoim składzie jedynie trzydzieści kalorii.

Spowalnia postęp demencji

Sok z buraka właściwości obejmują także takie działanie jak spowalnianie postępu demencji, która bywa bardzo problematyczna dla wielu osób. Azotany, które są zawarte w soku z buraków, mogą wspomagać przepływ krwi do mózgu, co będzie się także wiązało z jego lepszym ukrwieniem. Dlatego osoby, które zmagają się z demencją, powinny włączyć do swojej codziennej diety sok z buraków. Jednak można go również stosować profilaktycznie, w celu zapobiegania pojawienia się demencji u osób starszych.

Zmniejszanie ryzyka nowotworów

Sok z buraków ma bardzo korzystne właściwości prozdrowotne, dlatego jego regularne spożywanie może zmniejszać ryzyko powstawania nowotworów. Jest to możliwe dzięki zawartości betalainy, która jest naturalnym antyoksydantem, zwalczającym wolne rodniki w ciele człowieka. Rozpuszczalne w wodzie przeciwutleniacze mogą zapobiegać rozwojowi komórek rakowych różnych nowotworów.

Źródło witamin i minerałów

Sok z buraków stanowi doskonałe źródło witamin oraz minerałów, dlatego warto go włączyć do swojego codziennego jadłospisu. Przede wszystkim w soku z buraków można znaleźć witaminę C, która także jest uznawana za skutecznie działający antyoksydant. Sok z buraków jest również doskonałym źródłem potasu dla organizmu człowieka. Potas ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mięśni oraz układu nerwowego. W składzie soku z buraków można również znaleźć inne, korzystnie działające minerały. Wśród nich można na przykład wymienić żelazo, magnez oraz wapń.