bello.com.pl

Moda , Uroda, Zdrowie i Lifestyle na wyciągnięcie ręki

Lifestyle Zdrowie

Choroby psychiczne wieku starczego

Każda istota żywa ma to do siebie, że się starzeje. I choć trudno jest to zaakceptować, lecz jest to nieuniknione dla człowieka, zwierzęcia, a nawet dla roślin. Przykro jest gdy najbliższa nam osoba, a najczęściej są to rodzice lub dziadkowie z racji wieku borykają się z chorobami fizycznymi. A czasem również chorobami umysłowymi związanymi ze starczym wiekiem. Wciąż pamiętamy ich pełnych życia, ciekawych świata i ludzi, zadbanych, wszystko pamiętających i mądrych. A tu z wiekiem pojawia się demencja starcza. Albo stopniowo pojawiają się urojenia, z którymi nie możemy wygrać, gdyż osoba starsza jest przekonana o słuszności swoich myśli.

Jak radzić sobie z demencją starczą?

Jest nam wtedy smutno, ale niewiele możemy z tym zrobić i w końcu akceptujemy fakt starzenia się naszych najbliższych. Jednocześnie niepewnością i lękiem napawa nas własna starość, która przyjdzie za 40, 20 lub 10 lat. Pocieszające jest to, że nie każdy starzeje się jednakowo. Można spotkać bardzo podeszłe w latach osoby, które posiadają świetną pamięć i rozeznanie w świecie. Ich intelekt mimo lat nie został osłabiony. Potrafią swoją wiedzą i podejściem do życia zawstydzić nie jedną dużo młodszą osobę.

Co może pomóc w leczeniu?

Psychikę człowieka kształtuje wszystko co napotykamy w życiu. Jak również to, co sami sobie serwujemy. A więc sposób odżywiania, ruch na świeżym powietrzu, doskonalenie pamięci, kontakt z ludźmi. Ale również genetyka ma dużo do powiedzenia.
Warto zastanowić się nad tym, czym jest demencja i czym są urojenia ? Demencja jest chorobą ludzi starszych i czasem nazywana jest też otępieniem starczym. Schorzenie może atakować mózg nawet przed siedemdziesiątym rokiem życia i upośledza jego funkcjonowanie. Wywołuje zaburzenia pamięci, mowy, zaburzenia poznawcze i zaburzenia emocji. Osoby cierpiące na demencję mają problem z prawidłowym postrzeganiem rzeczywistości, a także problem z orientacją czasową i przestrzenną. A z czasem także ze rozumieniem najprostszych komunikatów. Natomiast urojenia są zaburzeniem treści myślowych i polegają na fałszywych przekonaniach opornych na wszelką argumentację i przedstawiane dowody. Urojenia obecne są nie tylko w demencji starczej, lecz również w wielu schorzeniach psychicznych nawet u ludzi młodych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.