Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Suplementy diety

17 października 2019

Suplement diety to wytworzony produkt przeznaczony do uzupełnienia diety, przyjmowany doustnie jako pigułka, kapsułka, tabletka lub płyn. Suplement może dostarczać składniki odżywcze ekstrahowane ze źródeł żywności lub syntetyczne, indywidualnie lub w połączeniu, w celu zwiększenia ilości ich spożycia. Klasa składników odżywczych obejmuje witaminy, minerały, błonnik, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Suplementy diety mogą również zawierać substancje, które nie zostały potwierdzone jako niezbędne do życia, ale są sprzedawane jako mające korzystny wpływ biologiczny, takie jak pigmenty roślinne lub polifenole. Zwierzęta mogą być również źródłem składników uzupełniających, takich jak na przykład kolagen z kurcząt lub ryb. Są one również sprzedawane pojedynczo i łącznie i mogą być łączone ze składnikami odżywczymi.

Czym są witaminy?

Witamina jest związkiem organicznym wymaganym przez organizm jako niezbędny składnik odżywczy w ograniczonych ilościach. Witamina D nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla osób, które dostają wystarczającą ekspozycję na światło ultrafioletowe, zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego źródła, ponieważ wówczas syntetyzują witaminę D w skórze. Przyjmowanie witamin poniżej zalecanych ilości może powodować objawy przedmiotowe i podmiotowe związane z niedoborem witamin. Istnieje niewiele dowodów na korzyść, gdy są spożywane jako suplement diety przez osoby zdrowe i stosujące dietę odpowiednią pod względem odżywczym.

Suplementy diety

Minerały są egzogennymi pierwiastkami chemicznymi niezbędnymi do życia. Cztery minerały: węgiel, wodór, tlen i azot są niezbędne do życia, ale są tak wszechobecne w jedzeniu i piciu, że nie są uważane za składniki odżywcze i nie ma zalecanego spożycia ich jako minerałów. Zapotrzebowanie na azot zaspokajają wymagania dotyczące białka, które składa się z aminokwasów zawierających azot. Siarka jest niezbędna, ale dla ludzi nie została zidentyfikowana jako zalecana dawka sama w sobie. Zamiast tego zidentyfikowano zalecane spożycie aminokwasów zawierających siarkę, metioniny i cysteiny. Istnieją suplementy diety, które zapewniają siarkę, takie jak tauryna. Niezbędnymi minerałami odżywczymi dla ludzi, wymienionymi w kolejności wagowej wymaganej do uzyskania zalecanej diety lub odpowiedniego spożycia, są potas, chlor, sód, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, mangan, miedź, jod, chrom, molibden, selen i kobalt.

Istnieją inne minerały, które są niezbędne dla niektórych roślin i zwierząt, ale mogą, ale nie muszą być niezbędne dla ludzi, takie jak bor i krzem. Niezbędne i rzekomo niezbędne minerały są sprzedawane jako suplementy diety, indywidualnie iw połączeniu z witaminami i innymi minerałami. Chociaż z reguły etykietowanie suplementów diety i marketing nie mogą zawierać oświadczeń dotyczących zapobiegania chorobom lub leczenia. Aby kwalifikować się do oświadczenia zdrowotnego dotyczącego wapnia, suplement diety zawiera co najmniej 20% referencyjnego spożycia, co dla wapnia oznacza co najmniej 260 mg. Właśnie dlatego warto stosować suplementy.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

gofry jak z budki

Jesteś zainteresowany reklamą?