bello.com.pl

Moda , Uroda, Zdrowie i Lifestyle na wyciągnięcie ręki

Kobieta Lifestyle

31 tydzień ciąży – objawy, rozwój dziecka i zmiany w organizmie

31 tydzień ciąży to niemalże już końcówka pięknego okresu. W tym czasie dziecko waży ponad półtora kilograma, a jego wzrost nieco spowalnia się. Maluch jednak znacząco nabiera na wadze, dlatego też matka powinna liczyć się z tym, że w ciągu tygodnia może przytyć nawet o 200 gramów. Ciało staje się coraz pulchniejsze, a skóra napina się.

31 tydzień ciąży: rozwój dziecka

W 31 tygodniu ciąży dziecko staje się coraz większe, a co za tym idzie – zmaga się z coraz mniejszą ilością miejsca. Nie może więc zmieniać zbyt często położenia, ponieważ nie jest to dla niego zbyt wygodne. Rodzice powinni się zatem liczyć z coraz częstszymi kopnięciami, które niejednokrotnie są bardzo silne i wyraźnie ukierunkowane. Ruchy kończyn z kolei można zaobserwować na powierzchni brzucha w postaci wypukłości. Przyszłe mamy powinny także mieć na uwadze, że kopnięcia bywają bolesne.

Warto wiedzieć także, że nie tylko aktywność ruchowa dziecka jest wzmożona. Oprócz tego, w 31 tygodniu ciąży pojawia się mocna bioelektryczna aktywność kory mózgowej – tworzą się nowe szlaki połączeń pomiędzy różnymi częściami kory a mózgiem oraz obwodem ciała. W tym wypadku coraz sprawniej działa układ nerwowy, który koordynuje ruchy ciała, pracę narządów, a także odpowiada za uczucia i myślenie. Wciąż jednak najsłabiej rozwinięte w tym okresie są płuca, które nadal samodzielnie nie oddychają. W przypadku wczesnego porodu, dziecko musi więc być wspomagane aparaturami.

W tym okresie zdecydowana większość dzieci zajmuje tak zwane położenie główkowe. Dziecko leży głową w dół i oczekuje porodu. Jeśli jednak dziecko nadal leży nogami w dół, nie trzeba się martwić, ponieważ ma sporo czasu na zmianę pozycji. Jeśli z kolei tego nie zrobi – wówczas warto przeprowadzić cesarskie cięcie.

Przyszłe matki powinny wiedzieć, że w 31 tygodniu ciąży znacząco zarysowują się okresu snu oraz aktywności malucha. Dziecko ma określony porządek dnia oraz pory snu. Zwykle są one zsynchronizowane z porami odpoczynku matki oraz światłem dziennym, które jest przez dziecko rozpoznawane.

Zmiany w organizmie matki

31 tydzień ciąży to nie tylko rozwój dziecka, ale także zmiany w organizmie przyszłej matki. Dno macicy w tym okresie znajduje się poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Ta cały czas rośnie i wciąż podchodzi coraz bliżej klatki piersiowej. Warto także w tym okresie przygotowywać się do porodu – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Można też kończyć zakupy dla dziecka oraz kompletować torbę do szpitala. W kolejnych tygodniach bowiem takie zadania mogą być trudne do wykonania.

Oprócz tego, warto pamiętać, że w 31 tygodniu ciąży może dochodzić do intensywnych wycieków pokarmu z piersi. Może on brudzić bieliznę i niejednokrotnie powodować dyskomfort. W tym wypadku najlepsze więc będą wkładki laktacyjne, które włożone w biustonosz pochłaniają wszelkie wycieki i chronią ubrania przez zabrudzeniem.

Warto w tym okresie powstrzymać się od spożywania obfitych posiłków. Obiad należy rozłożyć na tak zwane raty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.