Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jakie są objawy hemoroidów odbytu i jak je leczyć?

17 sierpnia 2019

Hemoroidy odbytu to dolegliwość bardzo wstydliwa. Krępujemy się o niej mówić nie tylko znajomym i rodzinie, ale i nawet lekarzowi. Jest to błąd, ponieważ nieleczone hemoroidy mogą doprowadzać do wielu komplikacji.

Czym są hemoroidy?

Generalnie rzecz biorąc, hemoroidy to nic innego, jak żylaki odbytu. Wielu z nas wydaje się, że żylaki mogą występować tylko na nogach, ale nie jest to prawda. Żyły odbytu jak najbardziej mogą rozszerzać się i prowadzić do przykrych dolegliwości. Co więcej, nie jest w stu procentach pewne, co powoduje hemoroidy. Jedni mówią, że to zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej i mała aktywność fizyczna. Inni, że zła dieta oraz problemy z wypróżnianiem się. Jeszcze inni, że to choroba dziedziczna.

Nie zmienia to wszystko faktu, że jeżeli chodzi o hemoroidy odbytu objawy są bardzo nieprzyjemne. Przede wszystkim jest to ból, pieczenie i swędzenie w wiadomym miejscu. Hemoroidy odbytu mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne, mogą też być wypadające. Jeżeli są zewnętrzne, to bez problemu możemy wyczuć palcem coś w charakterze kulki na naszym zwieraczu.

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy mają też kilka stopni nasilenia. Jeżeli nie są zbyt rozwinięte, to możemy poradzić sobie z nimi w domu. Jeżeli niestety ich stan jest już poważny, to pomoże tu tylko tak zwany lekarz proktolog. Medyczne leczenie hemoroidów polega na zabiegu ich usuwania i jest to zabieg chirurgiczny lub laserowy, zależnie od typu schorzenia oraz wybranej kliniki.

Możemy jednak jak najbardziej postarać się załagodzić trochę objawy hemoroidów samemu. Dość skuteczne są popularne, apteczne maści na hemoroidy jak Posterisan czy Procto-Hemolan. Ze sposobów naturalnych mogą pomagać gorące nasiadówki z rumianku. Ważne jest to, żeby zrezygnować z ostrej, ciężkostrawnej diety. Jeżeli mamy kłopoty z wypróżnianiem się, można przyjmować siemię lniane. Jeżeli dużo siedzimy, przyda się jakaś aktywność fizyczna i na przykład wstawanie od komputera na kilkanaście minut co najmniej co godzinę. Unikajmy też przebywania w upale oraz na ostrym słońcu.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym się zajmuje podolog
Co można jeść z konfiturą
stół chłodniczy

Jesteś zainteresowany reklamą?

stół chłodniczy