bello.com.pl

Moda , Uroda, Zdrowie i Lifestyle na wyciągnięcie ręki

Kobieta Lifestyle

29 tydzień ciąży – co oznacza?

29 tydzień ciąży to jeden z najtrudniejszych dla matki. Nie chodzi jednak o trudności związane z rozwojem dziecka czy zdrowiem, ale przede wszystkim z tym, że nie może się ona doczekać porodu. Jest to początek trzeciego trymestru, a także okres, w którym waga dziecka zaczyna się podwajać, a niejednokrotnie również i potrajać. Oznacza to więc, że kobieta w ciąży będzie zmagać się z ogromnym uczuciem zmęczenia.

29 tydzień ciąży: który to miesiąc?

Ciężko jest wyliczyć, który miesiąc przypada na 29 tydzień ciąży. Otóż, jest to drugi tydzień siódmego miesiąca oraz jednocześnie drugi tydzień trzeciego trymestru. Osoby, które nie wiedzą, jak to obliczyć, powinny mieć przy sobie specjalną tabelkę, która pozwoli określić, w którym miesiącu ciąży się znajdują.

Nie każdy ma świadomość, że w tym tygodniu długość ciała dziecka wynosi około 38 do 40 centymetrów, a jego waga to mniej więcej 1400 gram. Oprócz tego, należy wspomnieć, że do końca ciąży pozostało zaledwie jedenaście tygodni, dlatego też w ciągu tego okresu dziecko dalej rośnie i podwaja swoje wymiary.

Ruchliwe dziecko, niezapomniane chwile rodziców

W siódmym miesiącu ciąży dziecko szybko rośnie, w związku z czym ma coraz mniej miejsca. Oznacza to więc, że nie może już robić fikołków czy skakać – zaczyna się mocno rozpychać. Warto więc mieć na uwadze, że to właśnie w tym okresie dziecko zaczyna kopać i kręcić się, a rodzice mają okazję zaobserwować, jak próbuje „przedostać się” na zewnątrz. Dziecko w ten sposób okazuje swoje niezadowolenie.

Należy jednocześnie wspomnieć o tym, że w 29 tygodniu ciąży maluch ma bardzo dobrze rozwinięty węch. Zmysł ten pozwoli mu po urodzeniu rozpoznać zapach matki. Co więcej, w siódmym miesiącu rozwijają się też inne bodźce, takie jak między innymi smak, wzrok (dziecko jest w stanie wodzić oczami za źródłem światła, może zobaczyć „słońce”, dzięki któremu ujrzy wnętrze macicy. Oprócz tego, ma także zdolność odczuwania temperatury, reaguje oraz odczuwa ból. Dziecko często także w tym okresie słucha rodziców. Rozpoznaje ich głosy, dźwięki muzyki, a nawet głośno czytane książki. Rodzice często więc puszczają muzykę relaksacyjną, która może uspokoić malucha. Nadmierny hałas z kolei może być dla niego męczący.

Należy wspomnieć, że brzuch w 29 tygodniu ciąży jest widoczny, a ciężarna bardzo często odczuwa silne rozpychanie się dziecka, co prowadzi do wielu trudności. Trudno jest więc nie zauważyć, że kobieta spodziewa się wkrótce potomstwa.

Szanse na przeżycie w 29 tygodniu ciąży

Wiele osób zastanawia się, czy dziecko urodzone z 29 tygodniu ciąży ma jakiekolwiek szanse na przeżycie. Pomimo że w takim wypadku będzie ono wcześniakiem, to jest przyszłość rokuje dobrze. Ponad dziewięćdziesiąt procent maluchów urodzonych w drugim tygodniu siódmego miesiąca przeżywa. Warto jednak mieć na uwadze to, że mogą wystąpić liczne choroby. Są one związane między innymi z niezbyt rozwiniętymi płucami dziecka, które nie są gotowe do samodzielnego funkcjonowania. To zadanie mogą wykonywać dopiero w 36 tygodniu ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *