Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Zawał serca u kobiet

21 września 2019

Zawał serca to jedna z tych chorób, której nie wolno niepotrzebnie bagatelizować. Zawał serca oznacza martwicę narządu lub martwicę tkanki spowodowaną niedokrwieniem. W zależności od wystąpienia niedokrwienia możemy mówić o zawale organów jak np. serca, płuc, a nawet tkanki mózgowej, gdzie mamy do czynienia z wystąpieniem niedokrwiennego udaru mózgu. W przypadku wystąpienia zawału serca martwica dotyczy mięśnia sercowego.

Jak dochodzi do zawału?


Zawał serca następuje w wyniku pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniach wieńcowych czyli miejscu skąd doprowadzana jest krew do serca. Pęknięcie blaszki blokuje naczynia wieńcowe oraz napływ krwi do mięśnia sercowego.
Warto wiedzieć jak się przed tym bronić, gdy nie jest jeszcze za późno i jakie są objawy wystąpienia zawału.
Do objawów, które najczęściej towarzyszą zawałowi należą uderzenia gorąca oraz nagłe osłabienia jak przy przechodzeniu grypy, które to mało kto wiąże z zawałem, a który może w taki sposób objawiać się u kobiet.

Zawał serca u kobiety


Choć przeważnie uznaje się, że zawał serca jest chorobą dotycząca głownie mężczyzn to objawy zawalu u kobiet są niemniej groźne, zwłaszcza w późniejszym wieku. Może przypominać objawy menopauzy czy niestrawności lub zgagi. Zawał pełnoobjawowy jest szczególnie niebezpieczny i do nasilających się objawów mogących świadczyć o jego wystąpienia zaliczymy ból za mostkiem, uczucie rozpierania w klatce piersiowej. Badania pokazują, że zawał u kobiet występuje równie często co u mężczyzn, niestety jest on jednak znacznie rzadziej zdiagnozowany.
Obecnie niewiele chorób bywa tak podstępnych, jak kobiecy zawał. Choroba ta nie jest dosyć dobrze diagnozowana do tego stopnia, że nie wiadomo do dziś jak wielkie są skutki późnego jej rozpoznania nie tylko wśród Polek, ale także u Europejek, czy Amerykanek. Gdyby odpowiednio wcześnie udałoby się ją rozpoznać nie wiadomo jak wiele kobiet trafiłoby do poradni hemodynamicznej i mogły liczyć na przejście zabiegu udrażniania tętnicy wieńcowej i uratowanie życia.


U kobiet w wieku ponad pięćdziesięciu lat i więcej, zawał występuje tak samo często, co u mężczyzn. Sytuacja wygląda tak, że jest on jednak znacznie gorzej leczony. Głównie ze względu na typowe objawy, które przypominają klasyczny, rozpierający ból zamostkowy, który występuje znacznie rzadziej. Kobiecy zawał przyjmuje formę często choroby ukrytej, rozwijającej się powoli przez co objawia się najczęściej w postaci objawów charakterystycznych jak kołatanie serca, duszność czy uderzenia gorąca. Objawy te pojawiają się często u kobiet i nierzadko są odbierano jako objaw menopauzy zamiast jeden z pierwszych symptomów zawału serca.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Unikalna biżuteria antyczna

Unikalna biżuteria antyczna

4 października 2021

Najlepszy fryzjer Ochota Warszawa

Jesteś zainteresowany reklamą?