Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Co trzeba wiedzieć przed zajściem w ciążę

17 sierpnia 2019

Dla bardzo dużej ilości kobiet wiadomość o ciąży jest bardzo radosna. Sprawia, że wchodzimy na nowy etap życia i zastanawiamy się, jak odmienić swoje życie. Musimy przemyśleć wiele spraw po to, aby dziecko, które ma się pojawić za kilka miesięcy dostało pełną dawkę miłości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Trzeba porzucić wszystkie negatywne zwyczaje, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu czy niezdrowe odżywiani.

Dla niektórych kobiet może być to prawdziwym wyzwaniem, ale dla dobra dziecka decydują się na kroki w kierunku zmiany. Chcą wiedzieć wszystko o ciąży i zastanawiają się, jak polepszyć swoją kondycję, aby przygotować się do porodu. Zazwyczaj jest to dla nas dość stresujące i możemy czuć się zaniepokojone oraz emocjonalnie rozdarte. Chcemy, aby dziecko pojawiło się na świecie, ale nie bez powodu mamy kilka miesięcy na to, aby się przygotować. To czas, w którym możemy ochłonąć z emocji oraz przyzwyczaić się do tego, że od tej pory nasze życie będzie wyglądało inaczej.

Niezależnie od tego, czy jest to pierwsze dziecko, trzecie czy piąte, zawsze w pewnym sensie wywraca ono nasz świat do góry nogami. Być może dla wielu kobiet oznacza to konieczność zmiany planów zawodowych czy chwilową rezygnację z marzeń związanych z awansem zawodowym. Jest tak szczególnie wtedy, kiedy ciąża pojawia się niespodziewanie na przykład mimo tego, że stosowaliśmy jakąś metodę antykoncepcji. Może być to jednak wspaniały czas, który spędzimy inaczej niż nam się wydawało jeszcze jakiś czas temu, ale również możemy się przy tym rozwijać. To prawda, że spoczywa na nas od tej chwili duży obowiązek i że musimy nauczyć dziecko wielu ważnych rzeczy. Tak naprawdę jednak dajemy największy przykład swoim postępowaniem.

Jak często należy się badać?

Podczas ciąży warto robić regularne badania, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu. Niektóre z nich, jeśli będą odpowiednio wcześnie wykryte i zdiagnozowane mogą być również wcześniej uleczone. Część rodziców zastanawia się, jak dostosować swoją pracę do nowych obowiązków. Być może zarówno ojciec i matka wcześniej dużo pracowali, a od tej chwili się to zmieni. Dobrze jest kiedy oboje rodzice angażują się w wychowywanie dziecka. Wtedy jest znacznie łatwiej utrzymać odpowiednią równowagę. Maluch będzie często budził się w nocy i z pewnością nasz rytm dnia zostanie zaburzony przez potrzeby dziecka, dlatego ciążę warto wykorzystać na odpoczynek i zbieranie sił. Trzeba również pamiętać o tym, aby zbytnio się nie przemęczać, ale nie oznacza to rezygnacji z aktywności. Dobrze jest chodzić na spacery i uprawiać bezpieczną gimnastykę w konsultacji z lekarzem.

Wizyty kontrolne i ostrożność

Chodzenie na regularne kontrole pomoże nam uniknąć przedwczesnego porodu. Warto pamiętać o tym, aby nie dźwigać, ponieważ może to osłabić nasze mięśnie i spowodować przedwczesne skurcze. Czas w ciąży dobrze jest wykorzystać na przygotowanie sobie w domu warunków na pojawienie się nowego członka rodziny. Wiele mam szuka dość wcześnie wyprawki dla noworodka, aby mieć wszystkie niezbędne rzeczy.

ombre na paznokciach

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Unikalna biżuteria antyczna

Unikalna biżuteria antyczna

4 października 2021

Najlepszy fryzjer Ochota Warszawa

Jesteś zainteresowany reklamą?