Okres ciąży i połogu jest bardzo trudny dla każdej kobiety. Spore trudności zaczynają się tuż po porodzie, gdy młoda mama pragnie karmić swoje maleństwo piersią, jednak jest to znacznie utrudnione między innymi poprzez małą ilość pokarmu i bardzo podrażnione okolice sutków. Taka sytuacja często spowodowana jest także zaburzoną gospodarką hormonalną młodej mamy.
Jak rozwiązać problem laktacyjny?
W pierwszym kroku warto udać się na poradę do poradni laktacyjnej. W wielu placówkach młoda mama może liczyć na bezpłatną poradę z zakresu laktacji już kilka godzin po porodzie.
Doświadczona położna podpowie kobiecie w jaki sposób przystawiać noworodka do piersi, aby zapewnić komfort sobie i ułatwić ssanie maleństwu. Pozycji do karmienia jest bardzo wiele. Dobrym pomysłem jest również zakup specjalnej poduszki w charakterystycznym kształcie.
Często zalecane jest pobudzanie laktacji poprzez regularne odciąganie mleka przy pomocy laktatora.
Wiele mam stosuje specjalną technikę odciągania mleka, która polega na odciąganiu pokarmu poprzez ściśle określony czas w regularnych odstępach czasowych.
Laktator – czy warto?
Laktator warto zakupić jeszcze przed porodem. Bardzo często jest on jednym z podstawowych elementów wyprawki. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie wyparzyć wszystkie elementy i wysuszyć. Laktatory ręczne i elektryczne dostępne są między innymi w sklepach z artykułami dla niemowląt i małych dzieci, aptekach, drogeriach oraz w wielu sklepach internetowych. Do szpitalnej torby dobrze jest zapakować również specjalną maść, która złagodzi podrażnienia sutków. W czasie karmienia pomocne są również specjalne silikonowe nakładki, które należy założyć na piersi.
Na wspomaganie laktacji najlepsze jest częste przystawianie dziecka do piersi. W przypadku bardzo małej ilości pokarmu często zalecane są również specjalne herbatki dla mam karmiących, które posiadają całkowicie bezpieczny i naturalny skład. Takie herbatki zawierają jedynie mieszankę znanych ziół. Wiele specjalistów zaleca młodej mamie specjalną dietę, która sprawi że ilość pokarmu znacznie się zwiększy. Zwykle składa się ona z pokarmów mlecznych.
Z kolei kilka dni po porodzie wiele kobiet skarży się na nagły nawał pokarmu. W takiej sytuacji należy zachować ostrożność i często odciągać pokarm gdyż nawał może spowodować zapchanie się kanalików mlecznych i w ostateczności doprowadzić do zapalenia piersi.
Nadmiar mleka bez problemu można zamrozić w specjalnych pojemnikach. Takie pojemniki można zakupić w marketach, drogeriach oraz aptekach. Często są one dołączone do laktatora.