bello.com.pl

Moda , Uroda, Zdrowie i Lifestyle na wyciągnięcie ręki

po udarze mózgu co dalej
Poradniki

Po udarze mózgu co dalej, to często zadawane pytanie przez pacjentów

Wszelkie usprawnienie po udarze mózgu jest niestety dość złożonym procesem, który ciężko będzie umieścić w określonych ramach czasowych. Bardzo trudno jest stworzyć uniwersalny schemat postępowania w przypadku udaru mózgu. Należy pamiętać, że każdy epizod udarowy będzie nieco inny – oprócz tego inne są również indywidualne predyspozycje pacjentów. Warto podkreślić, że pewne jest to, że udar mózgu diametralnie zmieni życie – nie tylko samego chorego, ale także i jego bliskich. Często zdarza się, iż część tych zmian będzie nieodwracalna. Trzeba też wspomnieć o tym, że nowa, wymagająca sytuacja będzie rodziła lęk, a ten zaś poczucie bezsilności. Warto podkreślić, że świadomość pewnych faktów pozwoli zapanować nad otaczającym chaosem i ułatwi odnalezienie się w odmiennej rzeczywistości. Udar mózgu jest bardzo groźny dla zdrowia i życia człowieka – potrafi przynieść nieodwracalne stany. W Polsce jest to częsta przyczyna śmierci.

po udarze mózgu co dalej

Po udarze mózgu co dalej?

Wiele osób zastanawia się, jakie są etapy odzyskiwania sprawności po udarze mózgu. Należy pamiętać, iż przebieg udaru mózgu oraz kolejnych stopni odzyskiwania sprawności będzie stosunkowo dobrze rozpoznany, mimo tego że trudności nastręcza dokładne określenie granic poszczególnych etapów. Warto podkreślić, że specjaliści na oddziale udarowym muszą jak najszybciej usunąć bezpośrednią przyczynę udaru mózgu, żeby w jak największym stopniu ograniczyć zasięg zniszczenia komórek mózgowych. Trzeba też wspomnieć o tym, że przez kilka następnych dni pacjent po udarze mózgu będzie pozostawał w gazie ostrej. Jest to przede wszystkim czas, w którym trzeba ustabilizować sen pacjenta oraz dowiedzieć się, co było powodem udary, a także przygotować chorego rehabilitację, która będzie koniecznością.

Długość rehabilitacji po udarze mózgu

Należy pamiętać, że po pięciu bądź sześciu dniach od epizodu udaru mózgu, ma się do czynienia z fazą podostrą, która trwa od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie organizm będzie regenerować się w największym stopniu, a wszelkie ćwiczenia rehabilitacyjne będą przynosić znaczne rezultaty. Jednakże należy pamiętać, że faza ta przechodzi kolejno w okres chroniczny, w którym wszelkie usprawnianie, mimo tego że nadal możliwe, będzie o wiele trudniejszym zadaniem. Według wszelkich badań naukowych, po 3-6 miesiącach od udaru mózgu tempo zachodzenia pozytywnych zmian zacznie spadać, jednakże nie będzie to oznaczać, iż powinno się zaniechać wysiłków – rehabilitacja dalej będzie niesamowicie istotna.

Przeczytaj więcej na news-serwis.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.