Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Badanie Holtera – jak wygląda i jak się do niego przygotować?

26 maja 2022


Choroby serca i układu krążenia należą do jednych z najczęściej występujących i wiele z nich zalicza się do tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Współcześnie istnieje wiele sposobów na ich diagnozowanie, jednak wciąż jednym z najważniejszych pozostaje elektrokardiografia, czyli popularne EKG. Jego słabą stroną jest jednak to, że pokazuje pracę serca tylko w krótkim odcinku czasu, w którym wykonywane jest badanie. Rozwiązaniem tego problemu jest holter EKG. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest EKG i do czego się go używa?

EKG, czyli elektrokardiografia jest rodzajem zabiegu wykonywanego ambulatoryjnie, który ma ogromne znaczenie diagnostyczne w wykrywaniu chorób serca. Metoda ta polega na rejestrowaniu elektrycznej czynności mięśnia sercowego pośrednio, przez badanie różnicy potencjałów elektrycznych na elektrodach umieszczonych na klatce piersiowej pacjenta. Wynik przedstawiany jest w formie wykresu, który drukowany jest na specjalnym papierze milimetrowym ułatwiającym jego odczytanie, albo obrazowany na monitorze urządzenia. Prawidłowa praca serca daje charakterystyczny obraz na wykresie. Odchylenia od tego charakterystycznego obrazu obrazują różne zaburzenia pracy serca, które mogą być interpretowane jako objawy konkretnych chorób i zaburzeń. Oczywiście nie każde odchylenie od normy musi od razu świadczyć o chorobie serca. W większości przypadków oznaczają one chwilowe i niegroźne zmiany rytmu. Dlatego też elektrokardiografia jest metodą, której użycie wymaga specyficznych umiejętności. Odczytywanie i prawidłowe interpretowanie wyniku EKG wymaga dużego doświadczenia. Konkretne diagnozy stawia się najczęściej na podstawie nie samego elektrokardiogramu, ale również dodatkowych metod diagnostycznych.

Najważniejszą wadą elektrokardiografii jest to, że badanie zawsze wykonywane jest w konkretnej chwili, a więc nie obrazuje pracy serca w ciągu całego dnia, ale tylko w konkretnym momencie. Badanie takie jest często stresujące dla pacjenta, co wpływa na akcję serca i zaburza otrzymywany wynik, co z kolei w konsekwencji utrudnia lekarzowi postawienie właściwej diagnozy. W przypadku niektórych chorób rytm serca może też zmieniać się w ciągu dnia i wykonanie badanie w określonym momencie może być trudne, przez co diagnoza często stawiana jest bardzo późno. Rozwiązaniem jest elektrokardiografia metodą Normana Holtera, najczęściej nazywana potocznie holterem EKG, dzięki której pracę serca można mierzyć przez całą dobę, co daje znacznie szerszy obraz diagnostyczny.

Na czym polega badanie EKG metodą Holtera?

Holter EKG w Krakowie wykonywany jest bardzo podobnie, do zwykłego EKG. Do odpowiednich miejsc na ciele pacjenta przymocowane zostają elektrody, których zadaniem jest odbieranie sygnałów elektrycznych. Sygnały z elektrod przetwarzane są przez specjalne, niewielkie urządzenie, które pacjent może mieć przy sobie. Różnica pomiędzy holterem a badaniem ambulatoryjnym polega głównie na czasie ich wykonywania. W przypadku holtera urządzenie rejestrujące jest na tyle małe, że pacjent może bez problemu mieć je przy sobie przez wiele godzin – badanie może trwać nawet dwie doby. W tym czasie badany pacjent może wykonywać wszystkie, normalnie wykonywane przez siebie czynności. Z założonym holterem można iść do pracy, uprawiać sport i spać. Należy jedynie unikać kontaktu elektrod i urządzenia z wodą, dlatego też w czasie badania pacjent nie może wziąć prysznica, czy iść na basen, co jest jedynym ograniczeniem. Po tym czasie dane z rejestratora sczytywane są na specjalne urządzenie, dzięki któremu można przeanalizować wszystkie wykonane pomiary.

Kiedy stosuje się holter EKG?

Holter EKG Kraków wykonuje się w sytuacjach, w których objawy pacjenta wskazują na problemy związane z sercem, jednak zwykłe badanie EKG nie daje pożądanych rezultatów. Częstym wskazaniem jest napadowe kołatanie serca i zaburzenia jego rytmu w ciągu dnia, które trudno jest wyłapać standardowym badaniem elektrokardiograficznym. Holter stosuje się też w przypadku podejrzenia napadów miotania i trzepotania przedsionków. Wskazaniem są regularne omdlenia i zasłabnięcia, jeżeli podejrzewa się, że mogą one mieć związek z nieprawidłowościami w pracy serca. Holter stosuje się też kontrolnie u pacjentów z już zdiagnozowanymi chorobami serca, przede wszystkim z chorobą niedokrwienną i zaburzeniami rytmu. Regularne wykonywanie holtera pozwala skutecznie ocenić progres choroby. Ważną funkcją holtera EKG jest też badanie pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie, w celu monitorowania jego skutków.

Jak się przygotować do badania?

Badanie EKG metodą Holtera nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Skóra, w której będą przyklejane elektrody, powinna być czysta i sucha, więc nie należy smarować jej żadnymi kosmetykami. Przez czas prowadzenia badania pacjent nie będzie mógł brać prysznica, więc o higienę warto zadbać wcześniej. W przypadku mężczyzn z bardzo bujnym owłosieniem na klatce piersiowej najczęściej sugeruje się jego częściowe zgolenie (ułatwia to przymocowanie elektrod).

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?