Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

RTG zębów – co to jest? Zastosowanie i rodzaje RTG stomatologicznego

21 lutego 2022 dentysta

Diagnostyka zębów polega nie tylko na ich dokładnym oglądzie przez stomatologa. Dodatkowo stosuje się także RTG stomatologiczne, czyli inaczej rentgen – prześwietlenie zębów. Kiedy konieczne jest wykonanie takiego badania? Jakie rodzaje RTG zębów wykonuje się w pracowniach? Gdzie skorzystać z rentgena?

Na czym polega RTG stomatologiczne?

Badanie jak RTG jest stosowane w medycynie powszechnie. Również znalazło ono zastosowanie w stomatologii.

Rentgen pozwala na dokładne obrazowanie tkanek zębów oraz ich położenia w jamie ustnej, co stanowi dla stomatologa duże wsparcie w ocenie ich stanu oraz wsparcie w zaplanowaniu leczenia. 

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jest dla pacjenta bezbolesne i nie wymaga z jego strony żadnych specjalnych przygotowań. Od razu po jego wykonaniu można zobaczyć obraz na ekranie komputera.

Obecnie stosowane są nowoczesne rentgeny stomatologiczne, które są bardzo bezpieczne dla pacjentów, ponieważ emitują bardzo małe dawki promieniowania rentgenowskiego. Wykorzystuje je między innymi pracownia RTG w Klinice Studio SE+ w Krakowie, która zapewnia pacjentom dostęp do kompleksowej diagnostyki.

Rodzaje RTG zębów

W pracowniach rentgenowskich można wykonać diagnostykę zębów kilkoma różnymi metodami. Jakie z nich używane są najczęściej.

Punktowe RTG zębów

To bardzo często prowadzona diagnostyka, która dotyczy jednego zęba oraz jego okolicy. Stosowana jest głównie w przypadku zabiegów endodontycznych, implantologicznych.

RTG pantomograficzne, panoramiczne

Ten rodzaj badania stosowany jest w przypadku obrazowania całych łuków zębowych – łuku górnego i dolnego. Bardzo często wykonuje się je wtedy, gdy konieczne jest ogólne zdiagnozowanie stanu uzębienia pacjenta, na przykład przy pierwszej wizycie w gabinecie albo klinice. 

RTG cefalometryczne

To badanie polegające na wykonaniu obrazowania z boku, profilu pacjenta. Stosowane jest ono przede wszystkim w przypadku leczenia ortodontycznego.

Tomografia stomatologiczna

To nowoczesna metoda diagnostyczna stosowana w gabinetach stomatologicznych, na przykład oferuje ją Studio SE+.

Tomograf stomatologiczny pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych informacji dotyczących położenia zębów oraz pozwala na stworzenie ich modelu 3D. Z tego względu ta metoda diagnostyczna stosowana jest najczęściej w przypadku leczenia implantologicznego oraz u pacjentów ze skrzywieniami zębów i wadami zgryzu przed leczeniem ortodontycznym.

Gdzie wykonać RTG zębów?

Z punktu widzenia pacjenta najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykonanie badania bezpośrednio w gabinecie albo w klinice stomatologicznej. Wtedy nie ma potrzeby udawania się do dodatkowej placówki, by wykonać badanie.

Przykładowo pacjenci leczący się w Studio SE+ mogą skorzystać z oferty, jaką ma pracownia RTG w Klinice Studio SE+ w Krakowie. W trakcie wizyty lekarz może od razu zaprosić pacjenta do wykonania zabiegu diagnostycznego, dlatego nie trzeba czekać na jego przeprowadzenie.

Cena badania RTG w prywatnym gabinecie wynosi od około 30 zł za zdjęcie punktowe do około 200-300 zł za wykonanie tomografii komputerowej.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?