Zawał występuje w wyniku przedłużonego niedokrwienia, które jest niewystarczającym dopływem tlenu i odżywianiem do obszaru tkanki z powodu zakłócenia dopływu krwi. Naczynie krwionośne zaopatrujące dotknięty obszar tkanki może zostać zablokowane z powodu niedrożności naczynia. Zawał może być spowodowany uszkodzoną płytką cholesterolową. Nadciśnienie tętnicze i miażdżyca są czynnikami ryzyka zarówno blaszek miażdżycowych, jak i choroby zakrzepowo-zatorowej. W formacjach miażdżycowych płytka rozwija się pod włóknistym kapeluszem. Kiedy włóknista czapka jest rozkładana przez metaloproteinazy uwalniane z makrofagów lub przez siłę ścinania wewnątrznaczyniowego z przepływu krwi, subtrotelialny materiał zakrzepowy jest narażony na krążenie płytek krwi.
Objawy zawału
Objawy zawału u młodych ludzi są naprawdę różne. Czasami płytka nazębna może pękać i tworzyć zator, który przemieszcza się wraz z przepływem krwi w dół rzeki do miejsca, w którym naczynie zwęża się i ostatecznie zatyka światło naczynia. Podobne zatkanie do przepływu krwi i wynikająca z niego martwica mogą wystąpić w wyniku ciężkiego zwężenia naczyń krwionośnych, co ilustruje silne zjawisko Raynauda, które może prowadzić do nieodwracalnej gangreny. Charakterystyka czerwonych zawałów obejmuje: niedrożność żyły oraz luźne tkanki, które pozwalają na gromadzenie się krwi w strefie zawału. Atak serca, jest zawałem serca, powodującym śmierć niektórych komórek serca. Jest to najczęściej spowodowane niedrożnością tętnicy wieńcowej po zerwaniu wrażliwej płytki miażdżycowej, która jest niestabilnym zbiorem lipidów.
Jak reagować?
Objawy zawału u młodych ludzi są bardzo niepokojące, jeśli się je zauważy od razu trzeba wezwać lekarza. Zawał mózgu jest udarem niedokrwiennym mózgu spowodowanym zaburzeniem naczyń krwionośnych dostarczających krew do mózgu. Może być zakrzepowo-zatorowy lub zatorowy. Udar spowodowany zawałem mózgu należy odróżnić od dwóch innych rodzajów udaru: krwotoku mózgowego i krwotoku podpajęczynówkowego. Zawał serca występuje coraz częściej.