Badanie USG jamy brzusznej jest istotnym badaniem obrazowym, dzięki któremu możliwe jest dokonanie oceny narządów wewnętrznych. Wiele osób zastanawia się, jak się przygotować do USG brzucha. Warto się tego dowiedzieć.
Na czym polega USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej to jedno z badań obrazowych. Dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych możliwe jest dokonanie oceny narządów wewnętrznych. Aparat USG w bardzo dokładny sposób odtwarza lokalizację poszczególnych elementów oraz ich strukturę, a także zmiany dokonywane podczas ruchu w czasie rzeczywistym.
Jak przebiega USG jamy brzusznej?
Badanie USG nie jest inwazyjne i jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Wykonuje się je w pozycji leżącej po uprzednim odsłonięciu brzucha i jego okolic. Podczas całej procedury na głowicę nakładany jest specjalny żel, który ułatwia wykonanie badania. Lekarz podczas badania przesuwa głowicę i może poprosić pacjenta o nabranie oddechu lub obrócenie się, dzięki czemu narządy wewnętrzne będą lepiej widoczne. Obraz z głowicy prezentowany jest na monitorze, a więc lekarz może dokonywać jego oceny w czasie rzeczywistym.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej
Do badania USG jamy brzusznej powinno się w odpowiedni sposób przygotować, ponieważ zwiększa to szansę na uzyskanie wyniku. Przede wszystkim kilka dni przed wykonaniem badania powinno się stosować dietę lekkostrawną, z której będą wykluczone wszystkie produkcji wzdymające oraz ciężkostrawne. Oprócz tego dzień przed wizytą w gabinecie USG warto przyjąć lek, którego celem jest usunięcie powietrza z całego przewodu pokarmowego. Dzięki temu łatwiejsze będzie obrazowanie struktur, które znajdują się wewnątrz organizmu.
Przygotowanie a godzina badania
Sposób przygotowania do badania USG jamy brzusznej zależny jest także od planowanej godziny wykonania badania. Jeśli badanie odbywa się do godziny dwunastej to należy udać się na nie na czczo. Natomiast dzień wcześniej ostatni posiłek należy spożyć około godziny osiemnastej, a w późniejszym czasie wstrzymać się od jedzenia. Jednak jeśli badanie realizowane jest po godzinie dwunastej to powinno się przed nim nie jeść od co najmniej sześciu godzin.
Bezpośrednio przed badaniem
Bezpośrednio przed badaniem USG jamy brzusznej nie jest zalecane spożywanie żadnych posiłków. Oprócz tego nie powinno się również pić innych płynów niż woda niegazowana, ponieważ mogą wpłynąć w negatywny sposób na obraz uzyskiwany przez aparat USG. W szczególności nie powinno się pić przed badaniem kawy oraz mocnej herbaty. Dodatkowo należy unikać palenia papierosów oraz żucia gumy.
Wypełnienie pęcherza
USG brzucha przygotowanie to bardzo istotny aspekt przed każdym badaniem jamy brzusznej. Aby umożliwić dokonanie oceny pęcherza moczowego niezbędne będzie wypełnienie go odpowiednią ilością płynu. Dlatego na godzinę przed badaniem powinno się wypić od jednej do czterech szklanek wody niegazowanej, zależnie od swoich możliwości. Bezpośrednio przed badaniem nie powinno się również oddawać moczu, aby nie opróżniać pęcherza.