Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

36 tydzień ciąży

26 września 2019

Ciąża to niesamowity okres w życiu każdej kobiety. Praktycznie każdego dnia zachodzą ogromne zmiany w rozwoju dziecka, ale też zmiany w organizmie mamy. Cud ciąży to między innymi to, że w ciągu 40 tygodni, w łonie matki kształtuje się człowiek, który jest przygotowany do samodzielnego przeżycia w zupełnie obcym środowisku.

36 tydzień ciąży


36 tydzień ciąży to ten, kiedy dzidziuś jest już praktycznie gotowy do wyjścia na świat, jednak tak naprawdę może przebywać jeszcze w łonie mamy kilka kolejnych tygodni. W tym okresie kobiety czują się już zwykle bardzo zmęczone i trudno jest im utrzymać takie tempo życia jak wcześniej. Warto jednak pamiętać o zbliżającym się rozwiązaniu, oraz spakować torbę do szpitala. Może się ona przydać praktycznie w każdym momencie, szczególnie jeżeli kobieta jest w ciąży bliźniaczej lub wcześniej miała ciążę zagrożoną. Najważniejsza informacja dla mamy dotycząca tego tygodnia ciąży jest taka, że dziecko bez problemu dałoby radę już przeżyć. Maluszek jest już w pełni gotowy do wyjścia na świat, chociaż w tym czasie mógłby urodzić się troszeczkę chudszy, niż w przypadku 40 tygodnia. Ostatnie tygodnie ciąży to właśnie czas nabierania ciałka przez dziecko. Wszystkie najważniejsze organy i układy oraz układ nerwowy są już bowiem wykształcone. Najważniejsze zmiany w rozwoju dziecka na tym etapie ciąży to po prostu nieustający wzrost i nabieranie wagi.

Samopoczucie przyszłej mamy w 36 tygodniu ciąży


36 tydzień ciąży to bez wątpienia dosyć trudny moment dla przyszłej mamy. Waga dzidziusia jest już sporą, dużo ważą również wody płodowe. Brzuszek ma już naprawdę pokaźne rozmiary i staje się sporym ciężarem do noszenia. Kobiety mogą mieć duży problem z poruszaniem się, z leżeniem i wstawaniem z łóżka. Wiele z pań to właśnie na tym etapie ciąży zaczyna odczuwać poważne problemy z puchnięcie stóp, które jest trudno wcisnąć w jakikolwiek buty. Jeżeli chodzi o samopoczucie emocjonalne to 36 tydzień ciąży może być momentem, gdy lęk przed porodem zacznie doskwierać odrobinę bardziej. Wyjście na świat dzidziusia i idące z tym zmiany są już bowiem nieuniknione, wszystko to stanie się w perspektywie kilku najbliższych tygodni. Kobiety potrzebują wtedy więcej wsparcia i uwagi ze strony partnera oraz innych bliskich kobiet.

Co zrobić w 36 tygodniu ciąży


Ten moment rozwoju ciąży to najwyższa pora na spakowanie torby do szpitala. Warto mieć ją już przygotowaną, bo akcja porodowa może rozpocząć się praktycznie w każdym momencie. Odpowiednio spakowana torba dla mamy i dziecka to zdecydowanie mniej stresu. W tym czasie warto również zakupić ostatnie rzeczy do wyprawki dla maluszka oraz mamy. Mogą to być zarówno środki higieniczne dla kobiety po porodzie, jak też drobnostki dla maluszka. Warto również przygotować starsze dzieci na fakt, że mama będzie w szpitalu przez kilka dni, z którego następnie wróci z maluszkiem. To zatem dobry czas dla rodziny na ostatnie szlify i przygotowanie się na pojawienie nowego członka w domu. To wspaniały czas i praktycznie meta ciąży.

ombre na paznokciach

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Unikalna biżuteria antyczna

Unikalna biżuteria antyczna

4 października 2021

Najlepszy fryzjer Ochota Warszawa

Jesteś zainteresowany reklamą?