Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kiedy powinno się wykonać się RTG zębów?

25 kwietnia 2022


Współczesna stomatologia mocno idzie do przodu i daje pacjentom możliwość leczenia zawsze najnowszymi dostępnymi metodami. Gabinety stomatologiczne wykorzystują często nowatorskie zdobycze techniczne do leczenia zębów swoich pacjentów. Jednak wciąż wykorzystywane są też stare i sprawdzone sposoby. Jednym z nich jest zdjęcie RTG zębów. Kiedy powinno się je wykonać?

Czym jest RTG zębów?

RTG zębów w Krakowie wykonuje się w wielu gabinetach stomatologicznych. Warto jednak w pierwszej kolejności wyjaśnić sobie, czym ono właściwie jest. Zdjęcie RTG zębów jest jedną z najbardziej podstawowych metod diagnostyki obrazowej. Wykorzystuje się w nim promieniowanie rentgenowskie. Jest to więc zdjęcie rentgenowskie zębów i przyzębia. Można je wykonać na kilka sposobów – zależy to od rodzaju urządzenia, którym dysponuje dany gabinet. Współcześnie standardem są tak zwane zdjęcia panoramiczne, które dają obraz całego uzębienia, żuchwy i górnej szczęki pacjenta, dzięki czemu stomatolog od razu może stwierdzić gdzie leży problem (albo problemy). Możliwe jest też wykonanie zdjęcia RTG w większym przybliżeniu, w konkretnym rzucie, dzięki czemu uzyskać można o wiele dokładniejszy obraz konkretnego zęba. Zdjęcie RTG pozwala określić dość precyzyjnie stan zębów, ale również ich budowę, na przykład liczbę kanałów korzeniowych, co jest szczególnie istotne przed przystąpieniem do leczenia kanałowego. Zdjęcia takie pozwalają również w pewnej mierze na określenie struktury tkanki zęba i stanu przyzębia, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w diagnostyce stanów zapalnych oraz chorób miazgi zębowej i przyzębia.

Wartość diagnostyczna zdjęcia RTG zębów

Często pojawia się pytanie o wartość diagnostyczną zdjęć RTG zębów, zwłaszcza w kontekście istnienia nowocześniejszych metod, jak na przykład tomografia komputerowa. Zdjęcie RTG pozwala na dość dokładnie rozpoznanie stanu wszystkich struktur łuków zębowych i żuchwy. Współcześnie wykorzystuje się w urządzeniach do wykonywania zdjęć rentgenowskich cyfrowe detektory, które znacznie podwyższają ich jakość. Oznacza to, że zdjęcie daje o wiele dokładniejszy obraz, niż w przypadku tradycyjnych, dawniej stosowanych metod obróbki. Współcześnie stomatolodzy na całym świecie wykorzystują coraz częściej również tomografię komputerową, która daje dokładny, a co więcej, trójwymiarowy obraz zębów, żuchwy i szczęki. Metoda taka znajduje zastosowanie jednak przede wszystkim w bardziej skomplikowanych przypadkach i przy trudnych zabiegach, które wymagają dużej interwencji stomatologa w struktury szczęki i żuchwy. W dalszym ciągu podstawową metodą diagnostyczną pozostaje zdjęcie RTG zębów.

Kiedy należy wykonać zdjęcie RTG zębów?

RTG zębów dostępne jest dość powszechnie i stomatolodzy często zalecają pacjentom wykonanie takiego zdjęcia. Kiedy jednak jest ono faktycznie potrzebne? Odpowiedź na to pytanie okazuje się bardzo łatwa. Zdjęcie rentgenowskie zębów potrzebne jest w praktycznie wszystkich przypadkach, w których planowane jest jakiekolwiek leczenie. Minęły czasy, w których stomatolog mógł leczyć pacjenta na wyczucie i uzyskiwać wiedzę o stanie jego zębów na bieżąco, w trakcie zabiegu. Zresztą takie postępowanie skutkować mogło późniejszymi komplikacjami. Współcześni stomatolodzy, zanim zaczną jakąkolwiek pracę, muszą wiedzieć dokładnie, z czym mają do czynienia. Dlatego zdjęcie RTG zębów wykonuje się w każdym przypadku, przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.

Dlaczego wykonanie zdjęcia RTG zębów jest takie ważne?

Dlaczego właściwie zdjęcie RTG zębów jest tak bardzo ważne? Powyżej już częściowo odpowiedziano na to pytanie, warto jednak zreasumować. Zdjęcie RTG zębów pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu zębów i wszystkich otaczających je struktur. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie nie tylko zmian w obrębie zębów, żuchwy i szczęki, ale również zmian dotyczących struktury miazgi zębowej i przyzębia, oraz stanów zapalnych w obrębie łuków zębowych i struktur je otaczających. Dzięki temu stomatolog już przed rozpoczęciem leczenie wie dokładnie, co będzie robił i może lepiej się do tego przygotować. Ogranicza to możliwość powstania komplikacji po zabiegu, a leczenie jest dokładniejsze i przynosi długotrwałe efekty.

Czy zdjęcie RTG zębów jest bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy zdjęcie RTG zębów jest zawsze bezpieczne. Oczywiście częste wykonywanie zdjęć rentgenowskich stanowi pewne, niewielkie ryzyko i najczęściej zaleca się ich ograniczenie do niezbędnego minimum. Warto jednak wiedzieć, że we współczesnych urządzeniach, które wyposażone są w cyfrowe detektory, dawka promieniowania koniecznego do wykonania zębów jest o wiele mniejsza, niż w dawniej stosowanych rentgenach, a sam zabieg uchodzi dziś za bezpieczny.

Redakcja Bello

Witaj w naszej redakcji, gdzie życie nabiera kolorów, ciekawostek i inspiracji, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe obszary życia i pielęgnować swoje ciało, umysł i ducha.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?